Ārlietu ministrs: ES un ASV ir kopīgi izaicinājumi, tādēļ ir svarīgi strādāt pie ES un ASV vienotības

02.06.2018. 16:50

2018.gada 1.jūnijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, uzturoties darba vizītē ASV, Stenfordā tikās ar bijušo ASV valsts sekretāri un Stenfordas Universitātes profesori Kondolīzu Raisu (Condoleezza Rice). Tikšanās laikā puses pārrunāja transatlantiskās sadarbības, drošības politikas jautājumus un aktuālo situāciju Tuvajos Austrumos. Latvijas ārlietu ministrs K.Raisai pateicās par ASV līdzšinējo atbalstu, kas ļāvis ātrāk attīstīt Baltijas valstu aizsardzības spējas.

“Priecē, ka Latvijai ar pašreizējo ASV administrāciju, Kongresu un Senātu ir izveidojusies ļoti laba un intensīva sadarbība. Lai arī pastāv Eiropas Savienības un ASV viedokļu atšķirības jautājumos par klimatu, tirdzniecību un tā dēvēto Kopējo visaptverošo rīcības plānu jeb Irānas kodolvienošanos, tomēr ir svarīgi noturēt Eiropas Savienības un ASV vienotību,” pauda ministrs.

E.Rinkēvičs arī pauda pārliecību, ka ES un ASV viens otram ir svarīgākie sabiedrotie un ekonomiskie partneri, tādēļ ir jāmeklē iespējas, kā kopīgi veidot pozitīvu dienaskārtību un risināt kopīgos izaicinājumus. “Eiropas Savienībai un ASV ir kopīgi mērķi, taču pieejas kopīgo izaicinājumu risināšanai kardināli atšķiras,” piebilda E.Rinkēvičs.

Latvijas ārlietu ministrs kopā ar Lietuvas ārlietu ministru Linu Linkēviču (Linas Linkevičius) un bijušo Igaunijas Republikas prezidentu Tomasu Hendriku Ilvesu (Toomas Hendrik Ilves) piedalījās Stenfordas Universitātes rīkotajā konferencē, kas veltīta Baltijas valstu simtgadei.

“Tiek uzskatīts, ka Baltijas valstis ir neliels demokrātijas reģions. Latvija savā politiskā, ekonomiskā un ārlietu attīstībā pieder Ziemeļeiropai. Jau pēc neatkarības atgūšanas Ziemeļvalstis kļuva par mūsu tuvākajām sabiedrotajām investīciju, tirdzniecības un transporta jomās. Tās vienas no pirmajām ieviesa bezvīzu režīmu ar Baltijas valstīm. Īpaši nozīmīga bija ziemeļu kaimiņu sniegtā pieredze demokrātisku institūciju dibināšanā,” pauda E.Rinkēvičs.

“Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība nav tikai elites projekts - tā ir daļa no mūsu identitātes. Latvija atrodas Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā, mēs vairs nepiederam pie bijušās Padomju Savienības vai bijušajām Varšavas pakta valstīm. Mūsu valsts interesēs ir izmantot šo sadarbības formu un to stiprināt arī Eiropas Savienībā. Mēs esam maza, bet gudra sabiedrība, kas apzināti izvēlējusies savu ģeopolitisko ceļu un mācās no vēsturiskās pieredzes. Mēs esam nākuši no Eiropas un pēc Aukstā kara atgriezāmies Eiropā. Latvija ir daļa no brīvas, demokrātiskas pasaules un mēs cienām un ievērojam Eiropas vērtības. Tā ir mūsu Eiropas identitāte,” noslēgumā uzsvēra E.Rinkēvičs.

Konferences laikā ministrs sniedza interviju par diasporas politiku trimdas laikrakstam “Laiks”, kas Ņujorkā iznāk kopš 1949. gada un ir plašākais latviešu izdevums ārpus Latvijas.

Informācijai:

No 2005.gada 26.janvāra līdz 2009.gada 20.janvārim K.Raisa ieņēma valsts sekretāres amatu, bet no 2001. gada 20. janvāra līdz 2005. gada 26. janvārim bija prezidenta padomniece nacionālās drošības jautājumos. 2008. gada 17.oktobrī ASV prezidents Džordžs V. Bušs (George W. Bush) apstiprināja Latvijas pievienošanos ASV bezvīzu programmai (Visa Waiver Program - VWP), kuras ietvaros Latvijas pilsoņi var ceļot uz ASV bez vīzas tūrisma un biznesa nolūkos.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā