Zanda Kalniņa-Lukaševica: Uzņēmējiem pieejama izvērstāka informācija par eksporta nosacījumiem uz Kanādu

10.11.2017. 17:43

10. novembrī Briselē, Beļģijā, notika Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksme Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos, kur Latviju pārstāvēja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica. Padomē dalībvalstis tika iepazīstinātas ar pirmo visaptverošo izvērtējumu par ES tirdzniecības līgumu piemērošanu un tajā iekļautajiem priekšlikumiem, kā veicināt aktīvāku tirdzniecības priekšrocību izmantošanu.

Eiropas Komisijas (EK) sagatavotajā ziņojumā secināts, ka viens no iemesliem nepilnīgai tirdzniecības priekšrocību izmantošanai ir ES tirdzniecības nolīgumu nosacījumu nezināšana. Tādēļ ir būtiski nodrošināt kvalitatīvu un saprotamu informāciju par tirdzniecības iespējām trešajās valstīs. Šajā procesā ir jāiesaistās gan EK, gan dalībvalstīm.

“Lai uzņēmēji spētu labāk izmantotu brīvās tirdzniecības līgumu dotās iespējas, arī Eiropas Komisijai ir vairāk jāpievēršas informēšanai par  tirdzniecības noteikumu vienkāršošanu,” uzsvēra parlamentārā sekretāre.

Pozitīvi vērtējami ir nesenie uzlabojumi EK Tirgus piekļuves datu bāzes sadaļā par ES un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA), kurā ir iekļauta izvērstāka informācija par ieviestajām izmaiņām, eksportējot uz Kanādu, atzīmēja Z. Kalniņa-Lukaševica. Vienlaikus EK ir jāturpina darbu datu bāzes pilnveidošanā arī attiecībā uz citiem ES tirdzniecības līgumiem.

Vērtējot ES brīvās tirdzniecības līgumu sniegto iespēju izmantošanu Latvijā, redzamas pozitīvas tendences. Piemēram, kopš ES un Dienvidkorejas tirdzniecības līguma piemērošanas 2011. gadā Latvijas eksports uz Dienvidkoreju ir pieaudzis vairāk nekā četras reizes – no 9.5 milj. EUR 2010. gadā līdz 48 milj. EUR 2016. gadā, savukārt imports šajā pašā laikā pieaudzis daudz lēnāk.

Tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma (Cecilia Malmström) sniedza aktuālo informāciju par tirdzniecības sarunām ar Japānu, paužot cerību tās noslēgt vēl līdz gada beigām. Japāna ir otrais lielākais ES tirdzniecības partneris Āzijā, un šāda līguma noslēgšana stiprinās ekonomiskās saites ar Japānu un Āzija reģionu.

Savukārt pēc tirdzniecības komisāres prezentācijas par aktuālo tirdzniecības sarunās ar Meksiku un Mercosur valstīm dalībvalstis, arī Latvija, uzsvēra nepieciešamību ņemt vērā ES sensitīvo nozaru intereses.

Tāpat sanāksmē tirdzniecības ministri pārrunāja ES nostāju un prioritātes PTO 11. Ministru konferencē Buenosairesā, Argentīnā. Diskusijā Zanda Kalniņa-Lukaševica sacīja: “ES ir jāturpina proaktīvi strādāt, lai PTO Ministru konferencē Buenosairesā panāktu vienošanos par konkrētām iniciatīvām zivsaimniecībā un lauksaimniecībā. Tāpat Latvijai ir būtiski, lai PTO Ministru konference pievēršas arī organizācijas lomai e-komercijas jautājumos un mazo un vidējo uzņēmumu efektīvākai darbībai starptautiskajos tirgos. Ir svarīgi, lai PTO darbs atbilstu šībrīža pasaules ekonomikas realitātei un paver jaunas iespējas mūsu uzņēmējiem.”

Informācijai

Tirgus piekļuves datu bāze ir bezmaksas, interaktīva tiešsaistes datu bāze, kas sniedz informāciju par piemērojamiem tirdzniecības tarifiem, reģistrētajam tirdzniecības barjerām, statistiku, importa formalitātēm utt., ES uzņēmumiem eksportējot uz trešajām valstīm: http://madb.europa.eu/madb/indexPubli.htm

Eiropas Komisijas ziņojums par ES tirdzniecības līgumu piemērošanu: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-4486_en.htm

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā