Edgars Rinkēvičs ar Moldovas ārlietu ministru paraksta sadarbības līgumu izglītības, kultūras, zinātnes un sporta jomās

06.11.2017. 17:59

6. novembrī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ieradās darba vizītē Kišiņevā, Moldovā, un tikās ar Moldovas Republikas vicepremjeru, ārlietu un Eiropas integrācijas ministru Andreju Galburu (Andrei Galbur), lai apspriestu Latvijas un Moldovas divpusējās attiecības, attīstības sadarbības jautājumus, reformu procesa īstenošanas gaitu Moldovā, gatavošanos Austrumu partnerības samitam un reģionālās aktualitātes.

Tikšanās laikā tika parakstīts līgums “Par sadarbību izglītības, kultūras, zinātnes, jaunatnes un sporta jomās”. Latvijas ārlietu ministrs izteica cerību, ka šī līguma parakstīšana un Latvijas kultūras ministres plānotā vizīte Moldovā 2018. gada pirmajā pusē dos impulsu aktīvākai sadarbībai kultūras jomā. “Ceru, ka šis līgums būs arī labs pamats Latvijas un Moldovas studentu apmaiņai starp abu valstu augstskolām,” sacīja E. Rinkēvičs.

Ministrs pauda gandarījumu Moldovas kolēģim par konstruktīvo un regulāro politisko dialogu, kas notiek starp Latviju un Moldovu, un vērsa uzmanību uz abu valstu ekonomiskās sadarbības neizmantoto potenciālu. “Latvijas un Moldovas uzņēmēji varētu attīstīt ciešāku sadarbību tādās jomās kā pārtikas rūpniecība, piemēram, piena produkti un zivis, vides risinājumi, īpaši atkritumu apsaimniekošana, kā arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomā. Pašlaik sadarbība tranzīta un loģistikas jomā ir nenozīmīga, tomēr nākotnē tā varētu kļūt par perspektīvu sadarbības nozari. Esam vārti preču distribūcijai uz Skandināviju ar vairāk nekā 20 miljoniem patērētāju,” tikšanās laikā pauda Latvijas ārlietu ministrs.

Ministri pārrunāja Eiropas Savienības (ES) un Moldovas līdzšinējo sadarbību. E. Rinkēvičs vērsa uzmanību, ka no ES puses ir izveidoti visi tam nepieciešamie instrumenti – Asociācijas līgums un Vienošanās par padziļinātu un visaptverošu brīvās tirdzniecības zonu (DCFTA), bezvīzu režīms, finanšu atbalsts un attīstības sadarbības, un Twinning projekti, ES Augsta līmeņa ekspertu misija un Austrumu Partnerības iniciatīvas iespējas –, lai Moldova varētu īstenot reālas, nevis deklarētas reformas. Tikai šāda pieeja ļaus atjaunot ES partneru un Moldovas iedzīvotāju uzticību.

Apspriežot gaidāmo Austrumu partnerības samitu Briselē, E. Rinkēvičs pauda cerību, ka partnervalstis rūpīgi izvērtēs ES piedāvāto deklarācijas projektu un ar izpratni sniegs savus priekšlikumus. “Mēs sagaidām politisku apņemšanos no partneriem sniegt lielāku ieguldījumu aktīvākā reformu īstenošanā. Latvija uzskata, ka diferenciācijas princips ir svarīgs, lai atbalstītu partneru individuāli izvēlēto ceļu attiecību veidošanā ar Eiropas Savienību,” sacīja E. Rinkēvičs.

Sarunā tika skarti arī attīstības sadarbības jautājumi. Ministrs pauda Latvijas atbalstu turpināt Moldovas reformu procesu, realizējot divpusējus un reģionālus attīstības sadarbības projektus. Šogad Moldovā tiek īstenoti trīs šādi attīstības sadarbības projekti, un Latvija veiksmīgi sadarbojas ar Moldovu Twinning projektā. Tāpat Latvijas pārstāvji strādā kā ES augsta līmeņa padomnieki Moldovā. Latvijas ārlietu ministrs apliecināja Latvijas vēlmi attīstīt sadarbību arī citās jomās, piemēram, digitalizācija – e-pārvalde, e-pakalpojumi, piesaistot citus starptautiskos donorus.

Ministrs arī tikās ar Latvijas pārstāvjiem, kas strādā ES Augsta līmeņa ekspertu misijā Moldovā.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā