Vīnē iepazīstina ar Latvijas pieredzi demokrātiskas mediju vides veidošanā un ieguldījumu Austrumu partnerības valstīs

03.11.2017. 18:55
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

3. novembrī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā (EDSO) Vīnē tika organizēta diskusija par neatkarīgo mediju stiprināšanu Austrumu partnerības valstīs, īpaši uzsverot Latvijas pieredzi demokrātiskas mediju vides veidošanā un ieguldījumu Austrumu partnerības valstīs. Diskusijas dalībnieki tika iepazīstināti ar Latvijā bāzētā Baltijas Mediju izcilības centra pētījumu “Austrumu partnerības krievvalodīgo mediju iemaņu audits”. Tajā analizētas žurnālistu iemaņas krievvalodīgajos medijos Moldovā, Armēnijā, Ukrainā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā un Gruzijā, kas piedāvā alternatīvu Krievijas propagandai. Pētījums tapis ar Eiropas Demokrātijas fonda (European Endowment for Democracy) atbalstu.

Ar Baltijas Mediju izcilības centra gūtajām atziņām iepazīstināja pētījuma redaktore, starptautiskā mediju eksperte Magda Voltere (Magda Walter). Tika uzsvērta Latvijas uzkrātā pozitīvā pieredze un tās nodošana citām valstīm, tādejādi stiprinot to demokrātiju un mediju neatkarību.

Ukrainas sadaļas autors un ietekmīgās mediju monitoringa organizācijas Detector Media programmas direktors Romans Šutovs (Roman Shutov) analizēja Ukrainas mediju tirgus specifiku un pētījumā izgaismotās problēmas, piemēram, mediju organizācijas nespēju saviem spēkiem nodrošināt kvalitatīvu informāciju. Tādējādi oligarhu sponsorētiem medijiem ir nozīmīga loma tendenciozas informācijas izplatīšanā. Problemātiska joprojām ir arī reklāmas tirgus nesakārtotība, kurā neatkarīgie mediji nespēj iegūt nepieciešamos līdzekļus no reklāmas sektora. Galvenie trūkumi – praktiski neeksistējoša reklāmas industrija un nepietiekama atgriezeniskā saite starp patērētājiem un informācijas sniedzējiem.

Savukārt Deutsche Welle Akademie vadītā Ukrainas sabiedriskā medija Mācību akadēmijas izveides projekta vadītāji Jaroslava Kaminska (Yaroslava Kaminska) un Dmitro Hilčenko (Dmytro Khilchenko) sniedza ieskatu sabiedriskā medija reformu procesā, kura neatņemama sastāvdaļa ir profesionālās izaugsmes iespēju nodrošināšana žurnālistiem. Liels izaicinājums ir profesionālā izglītība – ļoti daudz žurnālistu strādā bez atbilstošas izglītības, uzskatot, ka tāda arī nav nepieciešama. Programmas mediju jomā piedāvā ap 40 mācību iestādes, bet tikai divas no tām vērtējamas kā profesionālas. Tāpat nepieciešams valsts atbalsts mediju vides sakārtošanā un stiprināšanā. Šobrīd Ukrainas valsts atbalsts publiskajiem medijiem ir nepietiekams, plānots piešķirt tikai 50% no likumā noteiktā finansējuma. Organizācija vēlas aizpildīt trūkumus, tādējādi stiprinot mediju darbību. BBC sadarbībā ar Deutsche Welle plāno uzsākt projektu, kurā 200 neatkarīgu žurnālistu varētu darbosies dažādos informācijas kanālos. 

BMIC pētījums izraisīja lielu rezonansi Ukrainā, un tas vērtējams kā atskaites punkts neatkarīgo mediju stiprināšanā. Magda Voltere norādīja uz starpvalstu sadarbību un iemaņu tālāku nodošanu,  kā piemērus minot Vāciju, Zviedriju, Latviju, Ukrainu, lai stiprinātu neatkarīgos medijus un demokrātiju Austrumu partnerības valstīs.

Pasākums notika EDSO Cilvēktiesību dimensijas konferences “Mediju brīvības loma veidojot visaptverošu drošības konceptu” (The Role of the Free Media in the Comprehensive Approach to Security) laikā, un tajā piedalījās mediju eksperti, pilsoniskās sabiedrības pārstāvji un EDSO dalībvalstu oficiālās delegācijas. 

Diskusiju par dzirdētajām prezentācijām atklāja vēstnieks Jānis Zlamets, Latvijas Republikas pastāvīgais pārstāvis ANO, EDSO un citās starptautiskajās organizācijās Vīnē. 

Pasākums bija viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas norisēm.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā