Latvija ANO: Esošajā drošības situācijā kodolatbruņošanās procesam jānotiek pakāpeniski

13.10.2017. 10:33

12. oktobrī Ņujorkā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dalībvalstu debatēs par kodolatbruņošanos Latvijas vēstnieks ANO Jānis Mažeiks pauda stingru nosodījumu Ziemeļkorejas veiktajiem  ballistisko raķešu un kodolizmēģinājumiem. Vēstnieks uzsvēra, ka šīs provokācijas pierāda, cik svarīga ir  valstu vienotība, turpinot globālos kodolatbruņošanās un neizplatīšanas centienus.

Latvija uzsvēra Kodolieroču neizplatīšanas līguma (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, NPT) stratēģisko nozīmi un atgādināja, ka kodolatbruņošanās procesam ir jābūt pakāpeniskam un pragmatiskam, iesaistot gan kodolvalstis, gan valstis, kas iestājas par kodolieroču aizliegšanu, kā arī ņemot vērā starptautisko drošības situāciju.

J. Mažeiks atgādināja, ka Krievijas Federācijas īstenotā Budapeštas memoranda pārkāpšana, kas sniedza drošības garantijas Ukrainai, ir būtiski vājinājusi uzticību kodolatbruņošanās centieniem.

Latvija apsveica sasniegumus Irānas kodolprogrammas ierobežošanā un apliecināja atbalstu Kopīgajam visaptverošajam rīcības plānam (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Šajā kontekstā tika atzīmēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras centrālā loma kodolieroču neizplatīšanas globālā režīma nodrošināšanā un kodolenerģijas izmantošanas miermīlīgiem mērķiem veicināšanā.

Tāpat Latvija  īpaši atzīmēja, ka kodolizmēģinājumiem ir jāpaliek pagātnē, tāpēc Vispārējā līguma par kodolizmēģinājumu aizliegumu (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty, CTBT) stāšanās spēkā ir būtisks solis ceļā uz kodolieroču attīstības ierobežošanu un pasauli bez kodolieročiem.

J. Mažeiks informēja ANO dalībvalstis, ka Latvija ir izraudzīta par nākamo  Kodolmateriālu piegādātāju grupas prezidējošo valsti 2018.-2019. gadā, un apliecināja Latvijas vēlmi stiprināt tiesībās balstītu starptautisko kārtību.

Latvijas delegācijas paziņojums ANO dalībvalstu debatēs par kodolatbruņošanos 2017. gada 12. oktobrī Ņujorkā (angļu valodā)

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā