OECD ministri vienojās efektīvāk izmantot globalizācijas ieguvumus iekļaujošai izaugsmei un nevienlīdzības mazināšanai

09.06.2017. 15:04

7. un 8. jūnijā Parīzē, Francijā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Ministru padomes sanāksmē, kuras galvenā tēma šogad ir “Globalizācija, kas strādā visu labā” (Making globalisation work: better lives for all).

Sanāksmē OECD galvenā ekonomiste Ketrīna Manna (Catherine Mann) prezentēja jaunāko OECD globālo ekonomikas pārskatu 2017. gadam (Economic Outlook), atzīmējot, ka ekonomiskās izaugsmes rādītāji pasaulē turpina uzlaboties, investīcijām, tirdzniecībai, kā arī ražošanas un nodarbinātības apjomu kāpumam sniedzot pozitīvu, kaut arī mērenu ciklisku pienesumu. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka nepieciešama papildu piepūle, lai arī turpmāk spētu uzturēt augstu dzīves līmeni OECD valstu blokā un nodrošinātu, ka ieguvumi no izaugsmes un globalizācijas kļūst pieejami plašākai sabiedrībai. Ekonomikas pārskats Latvijai prognozē straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstu vidū. Pārskats paredz, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts gan šogad, gan nākamgad pieaugs par 3,5%.

Vairākās darba sesijās tika apspriesta digitalizācijas un globalizācijas procesu ietekme uz ekonomisko izaugsmi, jaunu darbavietu radīšanu un sabiedrības labklājību. Tika pausta vienota pārliecība, ka OECD un dalībvalstīm nepieciešams kopīgi strādāt, lai nodrošinātu, ka digitalizācijas un globalizācijas radītās iespējas sasniedz visus sabiedrības pārstāvjus.

OECD dalībvalstu diskusijā par organizācijas stratēģiskajiem jautājumiem tika pārrunāti OECD paplašināšanās jautājumi, tostarp iepriekšējā gada laikā sagatavotais izvērtēšanas ietvars valstīm, kas ir paudušas interesi pievienoties organizācijai.

Tirdzniecībai veltītās sesijas ietvaros Latvija kopā ar 17 citām valstīm pievienojās Nīderlandes iniciatīvai – valstu tīklam atvērtajām ekonomikām un iekļaujošajai sabiedrībai. Iniciatīvas mērķis ir radīt formātu, kurā līdzīgi domājošas valstis aktīvi sadarbosies, lai veicinātu atvērtu un ietverošu tirdzniecības sistēmu un ilgtspējīgas investīcijas, labu korporatīvo pārvaldību un atbildīgu biznesa praksi, kā arī cīnītos ar protekcionismu, nevienlīdzību darba tirgū, veselības un izglītības sistēmā, izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nelegālo tirdzniecību un korupciju.

7. jūnijā svinīgajā ceremonijā Edgars Rinkēvičs kopā ar 76 valstu un jurisdikciju pārstāvjiem pievienojās OECD Daudzpusējai konvencijai nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas novirzīšanas novēršanas pasākumu ieviešanai (Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting), kas starptautiskā mērogā palīdzēs apkarot izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Ārlietu ministrs tikās arī ar OECD ģenerālsekretāru Anhelu Guriju (Angel Gurría) un pārrunāja Latvijas dalības OECD prioritāros virzienus, OECD paplašināšanās jautājumus un organizācijas sadarbību ar Austrumu partnerības un Centrālāzijas valstīm. Tāpat E. Rinkēvičs tikās ar Japānas valsts ministru ārlietās Kentaro Sonouru (Kentaro Sonoura) un pauda apņēmību stiprināt savstarpējo ekonomisko un divpusējo sadarbību.

Ministru padomes sanāksmes noslēgumā tika apstiprināts kopējais paziņojums un pieņemts sanāksmes priekšsēdētāja paziņojums. Kopējā paziņojumā ministri pauduši gatavību ciešāk sadarboties, lai izmantotu globalizācijas un digitalizācijas radītos ieguvumus produktivitātes celšanai, iekļaujošai izaugsmei un nevienlīdzības mazināšanai. Savukārt priekšsēdētāja paziņojumā izklāstīts kopējais skatījums par tirdzniecības un vides jautājumiem.

OECD ministru padomes sanāksmes notiek reizi gadā. Vienlaikus ministru sanāksmei notiek arī augsta līmeņa forums, kur līdzīgus tematus apspriež arī starptautiskie eksperti, biznesa un akadēmisko aprindu, kā arī sabiedrisko organizāciju pārstāvji.

 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā