E. Rinkēvičs Ārlietu padomē diskutē par gaidāmajiem ES Āfrikas un Austrumu partnerības samitiem

15.05.2017. 18:05

15. maijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Briselē.

ES dalībvalstu un Ukrainas ārlietu ministru darba brokastīs E. Rinkēvičs uzsvēra, ka ES jāturpina demonstrēt vienotība pret Krievijas agresiju Ukrainā, saglabājot sankcijas līdz pilnīgai Minskas vienošanās izpildei. Ministrs norādīja, ka ir nepieciešams arī turpmāks starptautiskās sabiedrības atbalsts Ukrainas reformu procesam un Ukrainas politiskā vēlme turpināt iesāktās reformas.

Diskutējot par Austrumu partnerību, E. Rinkēvičs aicināja Austrumu partnerību uzturēt augstu ES darba kārtībā un nodrošināt tālāku līdzšinējās politikas attīstību. ”Jāturpina Rīgas samita lēmumu īstenošana un Austrumu partnerība jāuztur kā vienots politisks ietvars visiem partneriem. Vienlaikus svarīgi ievērot diferenciāciju un domāt, kā varam virzīties uz priekšu ar ambiciozākajām valstīm, īpaši veicinot sadarbību tādās jomās kā tirdzniecība,” norādīja ministrs. E. Rinkēvičs pozitīvi vērtēja līdzšinējo ES atbalstu partnervalstīm, nodrošinot vienkāršotus ceļošanas noteikumus uz ES un atceļot muitas nodokļus tirdzniecībai. "Tieši partnervalstu iedzīvotāji ir galvenie Austrumu partnerības sniegtā atbalsta saņēmēji, un iedzīvotājiem arī turpmāk jābūt Austrumu partnerības politikas centrā," uzsvēra ministrs. Pārrunājot gatavošanos Austrumu partnerības samitam, kas 2017. gada novembrī notiks Briselē, ārlietu ministrs pauda pārliecību, ka samitā jāuzstāda reālistiski mērķi partnervalstīm un tālākajam Austrumu partnerības virzienam.

Diskusijā par ES-Āfrikas attiecībām E. Rinkēvičs uzsvēra, ka efektīvai cīņai pret kopīgajiem izaicinājumiem terorisma, migrācijas, ekonomikas attīstības un klimata pārmaiņu jomā, ir nepieciešama ciešāka sadarbība divpusējā līmenī un starptautiskajos formātos. Ārlietu ministrs aicināja izmantot 2017. gada novembrī gaidāmo ES-Āfrikas samitu, lai stiprinātu partnerību un noteiktu konkrētus pasākumus, kas veicami, lai sekmētu stabilitāti un ekonomisko izaugsmi abos kontinentos. E. Rinkēvičs pauda Latvijas atbalstu ES-Āfrikas samita galvenajai tēmai “Jauniešu iespējas”, kas ir būtiska jauniešu nodarbinātības veicināšanai Āfrikā. ”Izglītībai un Āfrikas darba tirgus pieprasījumam jābūt savietojamiem. Īpaša uzmanība jāpievērš profesionālajai izglītībai, kas rada jauniešiem reālas darba iespējas,” norādīja ministrs.

Ārlietu ministrs aicināja gaidāmajā Eiropas Padomes sesijā Kiprā ES ministrus aktualizēt cilvēktiesību pārkāpumus Krievijā. E. Rinkēvičs uzsvēra, ka Krievijas institūcijām steidzami un pamatīgi ir jāizmeklē informācija par personu, īpaši ar citādu seksuālo orientāciju, spīdzināšanu un vajāšanu Čečenijā un jānodrošina to drošība visā reģionā, jo tas izriet no Krievijas kā Eiropas Padomes un starptautisko konvenciju dalībvalsts pienākumiem.

Informācijai:

Ārlietu padomes sanāksmes notiek reizi mēnesī. Ārlietu padomi vada ES Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni.​

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā