Latvija turpina iestāties par Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību

16.03.2017. 11:25

Latvija kopā ar starptautisko sabiedrību konsekventi nosoda pirms trīs gadiem Krievijas īstenoto Krimas prettiesisko aneksiju, un turpina stingri iestāties par Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti.

2014. gada 16. martā, īstenojot prettiesiskās aneksijas scenāriju, Krievija sarīkoja neleģitīmu referendumu par Krimas pievienošanu Krievijas Federācijai. Jau divas dienas vēlāk, 18. martā, Maskavā tika parakstīts līgums ar Krimas un Sevastopoles pašpasludinātajiem pārstāvjiem par Krimas pievienošanu Krievijai. Ar šo rīcību Krievija ir atklāti ignorējusi savas starptautiskās saistības un rupji pārkāpusi starptautiskās tiesības.

Šī gada 13. martā Latvija kopā ar citām ES dalībvalstīm atbalstīja individuāli ierobežojošo pasākumu termiņa pagarināšanu. Tie noteikti pret personām un uzņēmumiem, kas ar savu rīcību ir grāvuši vai apdraudējuši Ukrainas teritoriālo vienotību, suverenitāti un neatkarību. Šie ES ierobežojošie pasākumi ietver aktīvu iesaldēšanu un ieceļošanas liegumu.

Prettiesiskā aneksija īpaši negatīvi ir ietekmējusi cilvēktiesību un pamatbrīvību situāciju Krimā. Ārkārtīgi satraucoši ir ierobežojumi, kas mērķtiecīgi vērsti pret Krimas tatāriem un etniskajiem ukraiņiem Krimā, tostarp politiski motivētu lietu ierosināšana, vardarbība un iebiedēšana, patvaļīga apcietināšana, spīdzināšanu un slikta izturēšanās pret ieslodzītajiem, vārda un pulcēšanās brīvības, kā arī reliģiskās brīvības ierobežošana. Šajā sakarā Latvija uzsver ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijas par cilvēktiesību situāciju Krimā nozīmi un aicina starptautisko sabiedrību turpināt darbu pie rezolūcijas ieviešanas, kas cita starpā nosaka arī nepieciešamību nodrošināt starptautisko cilvēktiesību uzraudzības mehānismu piekļuvi Krimai. Latvija novērtē starptautisko organizāciju – ANO, EDSO un Eiropas Padomes – īstenotos pasākumus situācijas risināšanai.

 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā