Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pauž atbalstu CETA parakstīšanai un TTIP sarunu turpināšanai

15.09.2016. 12:27

14. septembrī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs kopā ar citiem vienpadsmit ES dalībvalstu ārlietu un tirdzniecības ministriem nosūtīja vēstuli Eiropas Komisijas tirdzniecības komisārei Sesīlijai Malmstrēmai (Cecilia Malmström), lai paustu atbalstu ES–Kanādas Visaptverošā tirdzniecības un investīciju nolīguma (EU–Canada Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA) parakstīšanai un pagaidu piemērošanai. Vēstulē tāpat ministri atbalstīja ES–ASV Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) sarunu turpināšanu, lai izstrādātu modernu, ambiciozu un visaptverošu tirdzniecības nolīgumu, kas nodrošinās ES ne vien labākus tirgus nosacījumus preču un pakalpojumu eksportam, bet kalpos arī transatlantisko saišu stiprināšanai.

Latvija ir ieinteresēta CETA pagaidu piemērošanā un ratifikācijā, kas būs modernākais tirdzniecības nolīgums, par kuru ES līdz šim ir vienojusies. Sarunas par nolīgumu noslēdzās 2013. gada nogalē un to plānots parakstīt gaidāmajā 27. oktobra ES–Kanādas samitā. Tādējādi ES, un tostarp arī Latvijas uzņēmumiem, tiks atcelta lielākā daļa muitas nodokļu, nodrošināta plaša ES uzņēmēju piekļuve Kanādas publisko pakalpojumu tirgum, stiprināti intelektuālā īpašuma aizsardzības noteikumi un ģeogrāfisko izcelsmes norāžu aizsardzība, un iekļauti īpaši noteikumi mazo un vidējo komersantu atbalstam.

Diskusija par TTIP ir iekļauta neformālajā tirdzniecības ministru padomes darba kārtībā, kas norisināsies 22. un 23. septembrī Bratislavā, Slovākijā. Latvija pauž stingru atbalstu TTIP sarunu turpināšanai, lai vienotos par pretrunīgākajiem jautājumiem, piemēram, valsts iepirkumu, ieguldījumu aizsardzību, pakalpojumiem, ģeogrāfiskām norādēm un lauksaimniecības jautājumiem. ASV ir Latvijas un ES viena no svarīgākajām partnerēm, tāpēc līdztekus sadarbībai politiskajā un drošības jomā ir jāturpina stiprināt arī tirdzniecības saites.

TTIP būs jaunās paaudzes tirdzniecības nolīgums, kurā iekļauti noteikumi attiecībā uz ilgtspējīgu attīstību, tostarp tādās jomās kā vide un darba standarti, noteikumi mazo un vidējo komersantu atbalstam, reformēti investora – valsts strīdu izšķiršanas noteikumi, kā arī plaša regulatoru sadarbība, tostarp agrīnā likumdošanas stadijā. Kopš TTIP sarunu sākuma 2013. gada jūnijā ir notikušas 14 sarunu kārtas.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā