Ārlietu ministrs: Līdz šim sauklis “Vairāk Eiropas!” bieži nozīmēja vairāk birokrātijas – tam ir jāmainās!

06.07.2016. 16:57

6. jūlijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Slovākijas vēstnieka Latvijā Petera Hatjara (Peter Hatiar) darba pusdienās par godu Slovākijas prezidentūrai Eiropas Savienības (ES) Padomē, kuru laikā kopā ar ES vēstniekiem pārrunāja gatavošanos NATO samitam Varšavā, ES nākotnes redzējumu un Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) sadarbību.

“Visām Eiropas Savienības institūcijām Lielbritānijas referenduma rezultāts ir ne tikai modinātājzvans, bet arī liek pārvērtēt līdzšinējo Eiropas Savienības politiku. Līdz šim sauklis “Vairāk Eiropas!” bieži nozīmēja vairāk birokrātijas – tam ir jāmainās! Eiropas Savienības institūcijām ir jāmainās un jāmazina tās birokrātija, jo pretējā gadījumā citās dalībvalstīs var sekot domino efekts ar līdzīgu iznākumu. Eiropas un nacionālo valstu politiķiem ir jāmaina veids, kā komunicēt ar saviem iedzīvotājiem. Savukārt nacionālo valstu politiķiem savu nespēju pieņemt vajadzīgus, taču nepopulārus politiskus lēmumus, vienmēr nav jānoveļ uz Briseli. Atbildīgajām Eiropas Savienības institūcijām ir jākoncentrējas uz tiem jautājumiem, kas sabiedrībai reāli rūp – tā ir iedzīvotāju sociālekonomiskās situācijas uzlabošana, kā arī iekšējā un ārējā drošība,” sacīja ministrs.

E. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka sarunām par Lielbritānijas izstāšanās nosacījumiem no ES ir jāsākas tikai tad, kad Lielbritānija par šo lēmumu paziņos oficiāli, ne ātrāk. “Mēs pēc iespējas ātrāk gaidām Lielbritānijas valdības lēmumu attiecībā uz Lisabonas līguma 50. pantu. Tas mazinātu neskaidrību radīto haosu gan finanšu tirgos, uzņēmējdarbībā un cilvēkos, kuri strādā un dzīvo Apvienotajā Karalistē,” uzsvēra E. Rinkēvičs.

Ministrs arī pauda nostāju, ka starp ES dalībvalstīm var pastāvēt dažādi oficiāli vai neoficiāli sarunu formāti, piemēram, Višegradas grupas vai Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbības formāts, taču oficiālām sarunām par Lielbritānijas izstāšanos no ES un Eiropas nākotni ir jānotiek 27 dalībvalstu formātā, kas balstās uz visu iesaistīto pušu interesēm.

“Sarunās par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības Latvijas prioritāte būs nacionālo, Latvijas valstspiederīgo Lielbritānijā un visu Eiropas Savienības dalībvalstu kopīgo interešu aizstāvēšana. Mūsu prioritātes paliek nemainīgas – stipra eirozona, Enerģētikas Savienības izveide un iekšējās un ārējās drošības stiprināšana,” pauda E. Rinkēvičs.

Ministrs ar vēstniekiem apsprieda arī gaidāmo NATO samitu Varšavā. “NATO samits Varšavā būs viens no nozīmīgākajiem samitiem alianses vēsturē, jo sagaidām būtisku sabiedroto klātbūtnes palielināšanu NATO austrumu flangā, tostarp Baltijas valstīs un Polijā. Varšavas samits būs būtisks arī Somijas un Zviedrijas sadarbības kontekstā, ņemot vērā Baltijas jūras ģeogrāfiju,” akcentēja E. Rinkēvičs.

Ministrs vērsa uzmanību, ka, neskatoties uz attiecībām starp NATO un Krieviju, ir būtiski uzturēt dialogu. Viņš atzina, ka pēc NATO samita Varšavā darbs nebeigsies, jo būs svarīga samitā pieņemto lēmumu ieviešana praksē.   

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā