Zanda Kalniņa-Lukaševica: TTIP stiprinās ES ekonomiku un ģeopolitisko partnerību ar ASV

13.05.2016. 17:06

13. maijā Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalījās Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē tirdzniecības jautājumos. Sanāksmē īpaša uzmanība tika pievērsta aktuāliem jautājumiem ES tirdzniecības nolīgumu sarunās ar Kanādu un ASV, kā arī tirdzniecības politikas instrumentiem, lai uzlabotu situāciju ES tērauda ražošanas nozarē.

Runājot par ES un ASV Transatlantiskās tirdzniecības un ieguldījumu partnerību (TTIP), parlamentārā sekretāre uzsvēra ES un ASV ekonomisko un politisko nozīmību pasaulē, ko TTIP vēl vairāk stiprinātu. „TTIP nolīgumā ekonomiskie un ģeopolitiskie apsvērumi ir vienlīdz svarīgi, tas jāpatur prātā šajā sarunām izšķirīgajā laikā,” norādīja Z. Kalniņa-Lukaševica. Viņa pozitīvi novērtēja abu pušu politisko apņemšanos šogad panākt pēc iespējas būtiskāku progresu sarunās. 

Kā Latvijas intereses sarunās parlamentārā sekretāre akcentēja enerģētikas sadaļas iekļaušanu nolīgumā, atbalstu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, tirgus pieejamības nosacījumu uzlabošanu ASV tirgū un piekļuvi valsts iepirkumam. “TTIP nolīgumā tiek iestrādāti mūsdienīgākie noteikumi mazo un vidējo komersantu atbalstam starptautiskajā tirdzniecībā, un Latvijai tas ir īpaši nozīmīgi, jo mūsu valstī 90% no visiem eksportētājiem uz ASV ir mazie un vidējie komersanti,” uzsver Z. Kalniņa-Lukaševica.

Parlamentārā sekretāre atgādināja, ka ES pārtikas drošuma, vides un dzīvnieku labturības augsto standartu saglabāšana ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem nolīguma atbalstam dalībvalstīs un plašākā sabiedrībā.

Uzsverot informācijas pieejamību, Z. Kalniņa-Lukaševica norādīja, ka TTIP dokumentu lasītavu atvēršana galvaspilsētās ir būtisks solis dalībvalstu iesaistē TTIP sarunās, tāpēc arī turpmāk ir svarīgi nodrošināt plašāku pieeju TTIP informācijai.

Apspriežot ES un Kanādas visaptverošo ekonomisko un tirdzniecības nolīgumu (CETA), ministri atzina, ka šis ir teicams piemērs ambiciozam jaunās paaudzes tirdzniecības nolīgumam, kurā līdzsvarotas gan ekonomiskās, gan sabiedrības intereses.  Dalībvalstis aicināja nekavēties ar nolīguma apstiprināšanu, iesaistot nacionālos parlamentus, lai uzņēmēji varētu izmantot nolīguma sniegtās priekšrocības.

Tāpat sanāksmē ES dalībvalstu tirdzniecības ministri apsprieda iespējamos risinājumus, lai uzlabotu situāciju ES tērauda ražošanas nozarē. Z. Kalniņa-Lukaševica vērsa uzmanību, ka Latvijai ir svarīgi, lai ES tērauda nozare tiktu aizsargāta, nodrošinot tirdzniecības aizsardzības instrumentu ātrāku un kvalitatīvāku izmantošanu. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka "tirdzniecības aizsardzības pasākumi nedrīkst radīt kaitējumu citām ražošanas nozarēm, īpaši attiecībā uz maziem un vidējiem komersantiem, kuru sekmīga darbība atkarīga no importētām izejvielām".

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā