Starptautiskā sabiedrība ANO pauž bažas par cilvēktiesību situācijas pasliktināšanos Krievijas prettiesiski anektētajā Krimā

23.03.2016. 15:30

22.martā Ženēvā ANO Cilvēktiesību padome ar ANO ģenerālsekretāra vietnieku cilvēktiesību jautājumos Ivanu Šimonoviču (Ivan Šimonović) apsprieda cilvēktiesību situāciju Ukrainā, tostarp paužot bažas par problemātisko cilvēktiesību situāciju Krimā – vārda, preses un pulcēšanās brīvības, kā arī izglītības mazākumtautību valodās ierobežojumiem, Krievijas pilsonības un tiesiskā regulējuma uzspiešanu, un citiem Krievijas de facto pārvaldības iestāžu veiktajiem pārkāpumiem. ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas Ukrainā ziņojuma apspriešanā piedalījās ANO dalībvalstis, Eiropas Savienība un Eiropas Padome, kā arī nevalstiskās organizācijas, kas kritiski vērtēja Krievijas rīcību anektētajā Krimas pussalā.

Latvijas pārstāvis stingri nosodīja Krievijas pirms diviem gadiem īstenoto prettiesisko Krimas aneksiju un aicināja starptautisko sabiedrību turpināt tās neatzīšanas politiku. Tika uzsvērts Latvijas nelokāmais atbalsts Ukrainas teritoriālajai nedalāmībai un suverenitātei, aicinot Krievijas Federāciju izbeigt Krimas aneksiju.

Tāpat Latvijas pārstāvis pauda bažas par cilvēktiesību situācijas Krimā pasliktināšanos, Krimas tatāru un ukraiņu cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp diskrimināciju, vajāšanu un patvaļīgu arestēšanu par šķietamu dalību teroristiskās organizācijās, ko īsteno Krievijas de facto iestādes, un aicināja Krieviju atļaut ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijai netraucētu piekļuvi Krimai. Latvija pievienojās ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas Ukrainā ziņojumā paustajam satraukumam par Krievijas ieceltā Krimas prokurora neseno prasību par Medžlisa (Mejlis), 1991. gadā izveidotās Krimas tatāru tautas sabiedriskās izpildinstitūcijas, darbības aizliegumu, lai pasludinātu to par ekstrēmistu organizāciju.

Diskusijā iesaistījās kopumā 30 ANO dalībvalstis, Eiropas Savienība un Eiropas Padome, kā arī nevalstiskās organizācijas, kas kritiski vērtēja Krievijas rīcību anektētajā Krimas pussalā.

2015. gadā Latvija piešķīra 10 000 eiro ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas Ukrainā darbības nodrošināšanai.

Padomeir svarīgākā ANO struktūra cilvēktiesību jomā. Tā ir starpvaldību institūcija, kuras galvenie uzdevumi ir veicināt un stiprināt cilvēktiesību ievērošanu pasaulē, kā arī reaģēt uz sistemātiskiem cilvēktiesību pārkāpumiem un sniegt atbilstošas rekomendācijas. Padomes sesijas notiek trīs reizes gadā. Padomes 31. sesija notiek no 29. februāra līdz 24. martam.

Latvija padomē veicina tās cilvēktiesību jomas prioritātes – dzimumu līdztiesību, vārda brīvību un pilsoniskās sabiedrības līdzdalību. Padomē Latvija ievēlēta uz laiku līdz 2017. gada beigām. 2016. gadā Latvijas vēstnieks ANO pilda padomes priekšsēdētāja vietnieka pienākumus, tostarp vada padomes sēdes un nodrošina padomes darbību atbilstoši tās dibināšanas dokumentiem.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā