Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zikas vīrusa skartās valstis

02.09.2016. 14:25
  • Ceļojumu brīdinājums

Dienvidamerikas, Centrālamerikas un Karību jūras baseina valstīs turpina izplatīties Zikas vīruss. Brazīlijā Zikas vīrusslimības gadījumi reģistrēti 14 štatos, bet Kolumbijā – piecos apgabalos. Pēdējo trīs mēnešu laikā Zikas vīruss ir ticis apstiprināts Floridas štatā Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), Puertoriko un ASV Virdžīnu salās. Tāpat Zikas vīrusa uzliesmojumi līdz šim reģistrēti Āfrikas kontinentā – Gabonā, Ugandā, Centrālāfrikas Republikā, Kaboverdē, Dienvidaustrumāzijā – Pakistānā, Indonēzijā, Filipīnās, Singapūrā, Malaizijā, Kambodžā un Taizemē, un kopš 2007. gada arī Klusā okeāna salās – Mikronēzijā, Kuka salās, Franču Polinēzijā, Jaunkaledonijā, Guamā, Samoa, Vanuatu un Zālamana salās. Detalizēta informācija par Zikas vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) mājaslapā: http://www.who.int/topics/zika/en/, kā arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/Pages/index.aspx.

2016. gada 1. augustā ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs (CDC) izdevis brīdinājumu ar aicinājumu grūtniecēm izvairīties no došanās uz ASV Floridas štatu, īpaši štata dienvidu teritoriju un Maiami pilsētas ziemeļiem. Brīdinājums aktualizēts pēc informācijas saņemšanas par pirmajiem 14 gadījumiem, kad cilvēki inficējušies ar odu pārnēsāto Zikas vīrusu ASV kontinentālajā teritorijā (pēdējo trīs mēnešu laikā Zikas vīruss ir ticis apstiprināts ASV Floridas štatā, kā arī ASV Virdžīnu salās). ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs aicina visas grūtnieces, kuras šajā laikā atradušās vīrusa skartajās teritorijās, veikt Zikas vīrusa testus. Tāpat cilvēki tiek aicināti izmantot drošas kontracepcijas metodes, jo vīruss var tikt pārmantots arī seksuāli transmisīvā ceļā. Pāri, kuri plānojuši bērna ieņemšanu un nesen ir ceļojuši uz Zikas vīrusa skartajām valstīm, tostarp uz ASV Floridas štatu, tiek aicināti nogaidīt aptuveni 8 nedēļas pirms plānotajiem seksuālajiem kontaktiem un veikt Zikas vīrusa testus, lai pārliecinātos, ka netiek diagnosticēts Zikas vīruss. Ja vīriešiem tiek diagnosticēts Zikas vīruss vai tā simptomi, viņi tiek aicināti atturēties no seksuāliem kontaktiem līdz 6 mēnešiem, kad beidzas vīrusa inkubācijas periods.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka atsevišķi saslimšanas gadījumi ar Zikas vīrusu reģistrēti arī Eiropas valstīs cilvēkiem, kuri apmeklējuši infekcijas skartās teritorijas.

Ar Zikas vīrusu var inficēties no Aedes ģints odu kodieniem. Saskaņā ar ASV Slimību profilakses un kontroles centra novērojumiem Zikas vīruss var tikt nodots arī seksuāli transmisīvā ceļā. Biežākie Zikas vīrusslimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis, var būt arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā nepieciešama hospitalizācija.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus, kuri apmeklē vīrusa skartās valstis, ievērot individuālus aizsardzības pasākumus – gan iekštelpās, gan ārpus tām izvairīties no odu kodumiem, it īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā. Īpašu piesardzību aicinām ievērot grūtniecēm, cilvēkiem, kuri cieš no imūnsistēmas traucējumiem vai smagām hroniskām slimībām, kā arī tiem, kuri ceļo ar maziem bērniem.

Grūtniecēm tiek ieteikts izvairīties no ceļošanas uz minētajām valstīm, jo pastāv aizdomas par vīrusa saistību ar Brazīlijā pēdējā laikā novērotajām jaundzimušo bērnu pataloģijām.  Gadījumā, ja tomēr nav iespējams atteikties no ceļojuma uz vīrusa skartajām teritorijām, grūtniecēm būtu stingri jāievēro individuālie aizsardzības pasākumi un jākonsultējas ar savu ārstu pirms un pēc ceļojuma.

Pirms došanās uz vīrusa skartajiem reģioniem Ārlietu ministrija aicina ceļotājus iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra sagatavoto informāciju un ieteikumiem ceļotājiem: http://www.spkc.gov.lv/informacija-celotajiem/ 

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā