Latvijas ziņojums ANO: veiksmīga sabiedrības integrācijas politika

22.01.2016. 13:00

Gatavojoties Latvijas nacionālā ziņojuma par cilvēktiesību situāciju izskatīšanai ANO Vispārējā periodiskā pārskata darba grupas sanāksmē 26. janvārī Ženēvā, Šveicē, Ārlietu ministrija turpina informēt par Latvijas sasniegto cilvēktiesību jomā.

Sabiedrības integrācija politika ir vēl viena svarīga un prioritāra joma, kuras īstenošanā ir panākts ievērojams progress. Īpaši ir atzīmējami 2013.gadā  veiktie  grozījumi Pilsonības likumā, kuri modernizē pilsonības konceptu atbilstoši  dinamiskajām pārmaiņām mūsdienu pasaulē – paplašina dubultās pilsonības piemērojamības loku, atvieglo naturalizācijas procesu, kā arī paredz automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem. Tādējādi2015. gadā vairāk nekā 99 % bērnu, kas dzimuši Latvijas teritorijā, ir Latvijas pilsoņi (salīdzinājumā 2011.gadā  – 96.7%).

Pateicoties veiksmīgajam naturalizācijas procesam, tajā veiktajiem atvieglojumiem un informatīvajām kampaņām, nepilsoņu procentuālais skaits šobrīd jau ir mazāks par 12% (257 377), salīdzinot ar 29% (aptuveni 730 000) 1995.gadā, kad šis process tika uzsākts. Aktuālākie statistikas dati liecina, ka 84% Latvijas iedzīvotāju ir Latvijas pilsoņi.

Neatņemama Latvijas integrācijas politikas sastāvdaļa ir pastāvīgi īstenotais valsts atbalsts mazākumtautību kultūras, valodas un tradīciju attīstībai. Latvijā ieviestais unikālais bilingvālās izglītības modelis tiek izmantots starptautiski kā labākās prakses piemērs mazākumtautību izglītības jomā. Šobrīd valsts finansējumu saņem 109 izglītības iestādes, kuras nodrošina mazākumtautību izglītības programmas kopumā septiņās valodās: krievu, poļu, baltkrievu, ukraiņu, igauņu, lietuviešu un  ivritā. Saskaņā ar pētījumiem vairāk nekā 94% mazākumtautību pārstāvju var sazināties latviešu valodā, kas ir būtisks progress salīdzinājumā ar 1989.gadu, kad latviešu valodu prata tikai 23%.  

Ziņojumu izstrādāja īpaši šim nolūkam izveidota darba grupa, un tas tika apstiprināts Ministru kabinetā 2015.gada 15.septembrī. Ziņojumā sniegta informācija par sasniegto progresu cilvēktiesību jomā Latvijā kopš 2011.gada.Latvijas delegāciju vadīs Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, tajā iekļauti pārstāvji no Ārlietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Kultūras ministrijas, Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas un Valsts policijas.

ANO Cilvēktiesību padomes pārskata ietvaros reizi četros gados tiek izvērtēta cilvēktiesību situācija visās ANO dalībvalstīs. Saskaņā ar Padomes noteikto secību valstis prezentē nacionālos ziņojumus, kam seko jautājumu un atbilžu sesija. Diskusijas laikā valstis uzklausa citu ANO dalībvalstu rekomendācijas un atbild uz nevalstisko organizāciju uzdotajiem jautājumiem.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā