Z. Kalniņa-Lukaševica: ārējā tirdzniecība un investīcijas – vieni no iedarbīgākajiem līdzekļiem izaugsmes un nodarbinātības veicināšanai

16.06.2015. 18:25

Otrdien, 16.  jūnijā, uzstājoties Eiropas Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komitejā (INTA), Latvijas Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka ārējā tirdzniecība un investīcijas ir vieni no iedarbīgākajiem līdzekļiem, kas veicina izaugsmi un nodarbinātību. Šajā sakarā Latvijas prezidentūra ir devusi būtisku ieguldījumu, panākot ievērojamu attīstību  sarunās ar ASV, kas ir līdz šim tirdzniecības vēsturē visaptverošākās.

Domu apmaiņa INTA komitejā notika, lai informētu deputātus  par Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē sasniegto ES kopējās tirdzniecības politikas jautājumos.

“Domāju, esam vienisprātis, ka tirdzniecība un investīcijas ir ļoti ietekmīgi līdzekļi, lai stimulētu Eiropā izaugsmi un radītu darba vietas. No mūsu eksporta ir atkarīgs apmēram 31 miljons jeb 14% visu ES darba vietu,”  norādīja Z. Kalniņa-Lukaševica.

Viens no visvairāk apspriestajiem jautājumiem, tiekoties ar deputātiem, bija sarunas par Transatlantisko tirdzniecības un investīciju nolīgumu ar ASV (TTIP), kas Latvijas prezidentūras laikā ir ievērojami pavirzījušās uz priekšu. 

Parlamentāra sekretāre uzsvēra nepieciešamību TTIP sarunu ietvaros veicināt arī  mazo  un vidējo uzņēmumu (MVU) iespējas iesaistīties starptautiskajā tirdzniecībā. Piemēram, Latvijas MVU rada vairāk nekā pusi no kopējā Latvijas eksporta apjoma uz ASV, tomēr joprojām daudzi ES uzņēmēji,  eksportējot uz ASV, sastopas ar šķēršļiem.    

Z. Kalniņa-Lukaševica arī atgādināja, ka Latvijas prezidentūras laikā TTIP sarunas ir sasniegušas vēl nebijušu sarunu caurskatāmības līmeni un konkrētus rezultātus investora un valsts strīdu izšķiršanas jautājumā.

Parlamentārā sekretāre secināja, ka Rīgā notikušais Austrumu  partnerības samits un pirmā ES un Austrumu partnerības tirdzniecības ministru tikšanās ļāva novērtēt, cik svarīgi attīstīt Austrumu partnerības tirdzniecības aspektus kā izaugsmes un nodarbinātības veicinātāju iesaistītajās valstīs.

Parlamentārā sekretāre arī uzsvēra panākto tirdzniecības sarunās ar Japānu un Vjetnamu, investīciju līguma nozīmi ekonomiskajās attiecības ar Ķīnu un norādīja uz virzību daudzpusējās tirdzniecības jautājumos Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Prezidentūras laikā arī tika turpināts darbs pie likumdošanas priekšlikumiem par  konflikta zonās iegūtajiem izrakteņiem un par precēm, kuras var tikt izmantotas spīdzināšanai vai nāves sodu izpildei. 

INTA komitejas sastāvā ir dažādu Eiropas Parlamenta politisko grupu deputāti, kuru pārziņā ir ES kopējās tirdzniecības un ārējo ekonomisko sakaru politika.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-flickricon instagramytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā