Berlīnes Vācu operā ar ovācijām noslēgusies LNO viesizrāde Valentīna

20.05.2015. 12:42

19.maijā Berlīnes Vācu operā (Deutsche Oper Berlin) Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmas ietvaros norisinājās Latvijas Nacionālās operas viesizrāde, komponista Artūra Maskata opera Valentīna.

Šis bija galvenais Latvijas prezidentūras kultūras prorammas projekts Vācijā, kura oficiālais patrons ir Vācijas federālais ārlietu ministrs Dr. Franks Valters Šteinmeiers (Dr. Frank-Walter Steienmeier) un Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, tādējādi uzsverot izrādes politiski nozīmīgo raksturu gan Latvijas – Vācijas divpusējās attiecībās, gan pieminot izrādē atainotos traģiskos vēstures notikumus 70 gadus kopš Otrā pasaules kara beigām Eiropas vēstures kontekstā.

Latvijas Nacionālās operas viesizrāde pulcēja plašu skatītāju loku, kuru vidū bija Starptautiskās Aušvices komitejas, Eiropas nogalināto ebreju fonda, Berlīnes Ebreju muzeja, Rīgas komitejas, kā arī citu holokausta piemiņas un izglītības organizāciju pārstāvji, Bundestāga deputāti un Ārlietu ministrijas pārstāvji, Izraēlas Valsts vēstnieks Vācijā un citi diplomātiskā korpusa pārstāvji, kā arī žurnālisti, sabiedriskie darbinieki un latviešu diasporas pārstāvji. Lai koptu holokausta piemiņu arī jauniešu vidū, izrādi apmeklēja arī Heinca-Berggrīna mūzikas ģimnāzijas (Heinz – Berggrün – Gymnasium) 10.klases skolēni. Pēc Latvijas ārlietu ministra uzaicinājuma izrādi apmeklēja Gruzijas ārlietu ministre Tamāra Beručašvili (Tamar Beruchashvili).

„Šī opera un Valentīnas Freimanes dzīvesstāsts mums ir atgādinājums, ka miers un demokrātija Eiropā nav pašsaprotama, tā mums atkal un atkal ir jānosargā. Mani patiesi iepriecina, ka viena no Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmas virsotnēm norisinās Berlīnē. Ņemot vērā mūsu vēsturi, tas ir nevis pašsaprotami, bet tas ir liels gods, kas pasvītro mūsu valstu draudzīgās saites,” savā uzrunā uzsvēra Vācijas federālais ārlietu ministrs Dr. F. V. Šteinmeiers.

Operas vēstījums ir kultūras valodā izteikts apliecinājums tam, ka Latvija ir uzticams un stabils partneris vienotas un brīvas Eiropas nosargāšanā. Tādēļ, uzsverot eiropesiko vērtību aktualitāti šodienas starptautiskajā situācijā, ārlietu ministrs E. Rinkēvičs norādīja: „Mums jācīnās pret katru netolerances, rasisma un antisemītisma izpausmi. Demokrātijas, brīvības un stabilitātes principus ir jāturpina  stiprināt. Nacionālsociālisma un staļinisma noziegumi nekad nedrīkst atkārtoties.“

Operu iedvesmojis leģendārās Latvijas kultūras personības – kinozinātnieces Dr. Valentīnas Freimanes dzīvesstāsts un tā ataino Latvijas vēstures traģiskās lappuses laikā no 1939. līdz 1944. gadam, kad Latvijas tauta cieta no diviem totalitārajiem režīmiem.

Valentīnas Freimanes atmiņu grāmata „Ardievu, Atlantīda”, pēc kuras daļas motīviem tapusi opera, šī gada pavasarī nākusi klajā arī vācu valodā. Viņas grāmatā atspoguļotais dzīvesstāsts, kā arī operā atainotais Otrā pasaules kara posms vācu publikā raisījis plašu interesi. Valentīna Freimane viesizrādi Berlīnē pagodināja ar savu klātbūtni.

Viesizrādes ieskaņas pasākums 27.aprīlī Ebreju muzejā, kas ir lielākais ebreju tautas vēsturei un tradīcijām veltītais muzejs Eiropā, pulcēja 200 viesu. Soliste Inga Kalna un operas komponists Artūrs Maskats uzstājās ar operas fragmentiem. Dr. Valentīna Freimane, uzstājoties pasākuma noslēgumā, atzinīgi novērtēja Eiropas pieeju tās traģiskās un pretrunīgās vēstures mantojuma pārvarēšanā, kā arī Latvijas īstenoto holokausta upuru un ebreju glābēju piemiņai.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā