Par Krievijas Federācijas Pastāvīgās pārstāvniecības UNESCO iniciatīvu Starptautiskās holokausta upuru piemiņas dienas ietvaros organizēt izstādi „Aizvestā bērnība”

27.01.2015. 12:57

Izbrīnu izraisa Krievijas Federācijas selektīvā pieeja holokausta piemiņai – UNESCO ietvaros tā vēlas iezīmēt Starptautisko holokausta piemiņas dienu ar izstādi par Latviju. Tajā pašā laikā pašā Krievijā pat nav noteikta oficiālā holokausta piemiņas diena, kā tas ir vairumā Eiropas valstu. Tā Krievija turpina divkosīgo padomju tradīciju, noklusēt holokausta notikumus.

Pašā 2014. gada nogalē Krievijas Federācijas Pastāvīgā pārstāvniecība UNESCO vērsās pie Latvijas delegācijas ar piedāvājumu piedalīties viņu organizētā pasākumā. Lai gan sākotnēji saņemtā informācija no Krievijas pārstāvjiem par šo pasākumu bija fragmentāra un nepilnīga, varēja secināt, ka plānotās izstādes pamatā  ir jau  2012. gadā Maskavā izveidotā ekspozīcija, kuru bija organizējis Aleksandrs Djukovs, fonda „Vēsturiskā atmiņa” direktors. Minētā izstāde, kā tas zināms un plaši atzīts, tendenciozi interpretēja vēsturi un sniedza sagrozītu informāciju, kam nav arī nekādas saistības ar holokausta akadēmisko pētniecību. Nav runa tikai ar vēstures faktu bezatbildīgu traktējumu – arī A. Djukova nepieļaujamā izturēšanās (draudi Latvijai un tās iedzīvotājiem) apliecināja, ka šāds pasākums un tā mērķi ir rūpīgi jāizvērtē. A. Djukovs ir paudis klaji naidīgus izteikumus par Latviju un tās pilsoņiem,  proti, draudējis nodedzināt Latvijas vēstniecību un nogalināt Latvijas pilsoni. Šāda attieksme un rīcība neatbilst arī Starptautiskās holokausta upuru piemiņas dienas garam, nopietnai un patiesi ieinteresētai šīs traģēdijas izpētei. Pēc konsultācijām ar Latvijas pārstāvjiem, Krievijas Federācijas Pastāvīgā pārstāvniecība UNESCO plānoto izstādi atsauca.

Latvija ir gatava sadarboties, lai organizētu patiesi lietderīgu, izglītojošu pasākumu, kas vēstītu par holokausta traģēdiju nacistiskās Vācijas okupētajā Latvijā. Tādēļ Latvija ir piedāvājusi piedalīties šādā pasākumā ar savu filmu „Pretrunīgā vēsture”, kas veltīta Latvijas iedzīvotāju pieredzētajam svešo varu okupāciju laikā. Filma aicina skatītāju vienlīdz iepazīt gan tos, kas izdzīvojuši bezprecedenta katastrofā - holokaustā, gan arī vāciešu izveidotajā Salaspils koncentrācijas nometnē, gan pārdzīvojuši necilvēcīgo Padomju okupāciju. Latvija ir vienmēr gatava sadarbībai un konstruktīvam dialogam, kas kliedētu nesapratni un neziņu. Patiesa, atklāta domu apmaiņa par vēsturi ir daļa no tā. Latvija tiešām cer, ka drīzumā „Pretrunīgo vēsturi” būs iespējams izrādīt UNESCO. Latvija ir konsekventi nosodījusi visas totalitārās ideoloģijas, noziegumus pret cilvēcību un noziedzīgā Otrā pasaules kara laikā veiktos kara noziegumus. Latvija kategoriski nosoda holokaustu, piemin tā upurus un, būdama Starptautiskās holokausta piemiņas alianses dalībniece, gan valsts, gan starptautiskā mērogā pilnībā atbalsta mērķus, kas izvirzīti Stokholmas deklarācijā par holokausta izglītību, piemiņu un pētniecību. Latvija atbalsta visus patiesos pūliņus, kas veltīti šī drausmīgā 20. gadsimta traģiskā mantojuma izpētei un atcerei.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā