Latvijas un Vācijas ārlietu ministri pārrunā krīzi Ukrainā

11.03.2014. 20:15

11. martā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Vācijas ārlietu ministru Franku Valteru Šteinmeieru (Frank-Walter Steinmeier), kas Latvijā bija ieradies darba vizītē.

Tikšanās laikā ministri apmainījās viedokļiem par notikumu attīstību Ukrainā un Krimā. Ministri bija vienisprātis, ka Krievijas rīcība ir pretrunā ar starptautiskajām tiesību normām, tā apdraud Ukrainas teritoriālo integritāti un vienlaikus arī visu pēckara gados izveidoto drošības arhitektūru kontinentā. Ministrs E. Rinkēvičs norādīja, ka, lai apturētu situācijas tālāku eskalāciju Krimā, Eiropai jābūt vienotai savā nostājā un ir jāvienojas par turpmāko rīcību īstermiņa, kā arī ilgtermiņa perspektīvā. E. Rinkēvičs uzsvēra, ka starptautiskā sabiedrība joprojām cer uz veselo saprātu un ka Krimas aneksija nenotiks. Tomēr, ja tāda tiešām notiks, tad ES ir jādod pietiekami skaidra un iedarbīga atbilde Krievijai. E. Rinkēvičs un F. V. Šteinmeiers bija vienisprātis, ka nepieciešamības gadījumā ES ir jābūt gatavai arī uz sankcijām.

Vācijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka Latvija un Baltija valstis ir nozīmīgas Eiropas Savienības un NATO dalībvalstis, un tām nav iemesla justies apdraudētām. Latvijas un Baltijas valstu drošību garantē NATO.

Saistībā ar plānoto Latvijas prezidentūru ES Padomē 2015. gada pirmajā pusē, Latvijas ārlietu ministrs, atsaucoties uz Vācijas prezidentūras laikā 2007. gadā izstrādāto ES Stratēģiju sadarbībai ar Centrālāzijas valstīm, pauda Latvijas ieinteresētību izvirzīt ES sadarbību ar Centrālāziju par vienu no Latvijas prezidentūras prioritātēm.

Tikšanās noslēgumā E. Rinkēvičs Vācijas ārlietu ministru uzaicināja apmeklēt Rīgu arī kā Eiropas kultūras galvaspilsētu, kur vācu kultūra ir un tiek saglabāta.

Preses konferences video pieejams šeit.