NATO paplašinātā klātbūtne Latvijā

12.02.2018. 11:17

NATO kaujas grupas1

No 2017. gada  jūnija līdz ar daudznacionālās sabiedroto kaujas grupas ierašanos Latvijā ir noslēgusies NATO paplašinātās klātbūtnes spēku izvietošana Baltijas valstīs un Polijā, tādējādi ieviešot samitu Velsā un Varšavā lēmumus. Kanāda ir vadošā valsts Latvijā izvietotajai bataljona izmēra NATO kaujas grupai, kurā brīvprātīgi piedalās arī Albānija, Itālija, Polija, Slovēnija un Spānija. Šīs valstis rotācijā uz Latviju sūta savus bruņotos spēkus un kaujas spējīgu tehniku, lai atturētu jebkādu iespējamo agresiju un aizsargātu, ja rastos tāda nepieciešamība.

NATO paplašinātās klātbūtnes daudznacionālās kaujas grupas Latvijā mērķis ir stiprināt aizsardzības un atturēšanas spējas alianses austrumos. Kaujas grupas izvietošana Latvijā sūta nepārprotamu signālu par NATO valstu stingro apņemšanos uzbrukumu pret jebkuru no sabiedrotajiem uztvert kā uzbrukumu visai 29 dalībvalstu aliansei. NATO paplašinātā klātbūtne ir ar izteiktu aizsardzības raksturu, proporcionāla un atbilstoša starptautiskajām vienošanām un prasībām.

Sabiedroto spēki ikdienā piedalīsies kopīgās starptautiskās un vietējās militārajās mācībās kopā ar Latvijas bruņotajiem spēkiem, kopīgi mācoties viens no otra un pilnveidojot prasmes, tādējādi veicinot savstarpējo savietojamību. Balstoties uz šo pieredzi, NATO valstis krīzes situācijā spēs ātrāk un efektīvāk reaģēt uz aktuālajiem drošības izaicinājumiem.

Lai uzņemtu sabiedroto spēkus, Latvija jau ir veikusi un turpinās īstenot visus nepieciešamos priekšdarbus, tostarp attīstot infrastruktūru, kas ir atbilstoša NATO un iesaistīto valstu prasībām.

Līdztekus Kanādas vadītajai NATO kaujas grupai Latvijā, Lielbritānija ir vadošā valsts bataljona izmēra spēkiem Igaunijā, Vācija – Lietuvā, un ASV – Polijā.

NATO paplašinātā klātbūtne Baltijas valstīs un Polijā ir sabiedroto kolektīvās aizsardzības stiprināšana, pielāgojoties mainītajai drošības situācijai Eiropā pēc Krievijas īstenotās nelegālās Krimas okupācijas un aneksijas, ieilgušā konflikta Ukrainas austrumu reģionos, kā arī pieaugušās militārās aktivitātes gar NATO austrumu robežām.

NATO kaujas grupas Adazos