Latvijas organizētajā paneļdiskusijā EDSO Humānās dimensijas īstenošanas sanāksmē apspriež sieviešu un jauniešu tiesību stiprināšanu Centrālāzijā

14.09.2017. 16:05
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

13. septembrī Varšavā, Polijā, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Humānās dimensijas īstenošanas sanāksmē Latvijas delegācija sadarbībā ar Norvēģiju organizēja tematisku diskusiju par sieviešu un jauniešu tiesību stiprināšanu un radikalizācijas novēršanu Centrālāzijas reģionā. Tajā cilvēktiesību eksperti un nevalstisko organizāciju pārstāvji (NVO) no Centrālāzijas valstīm un Latvijas sniedza ieskatu reģiona sociālajā un politiskajā vidē, kā arī pārrunāja sadarbības modeļus aktuālo izaicinājumu pārvarēšanā.

Diskusijas dalībnieki analizēja Centrālāzijas reģiona izaicinājumus, piemēram, agrīnās laulības, nepietiekamo izglītības līmeni, zemo sieviešu un jauniešu iesaisti sociālajā, ekonomiskajā un politiskajā dzīvē un bezdarbu, kas būtiski paaugstina atsevišķu grupu radikalizēšanās riskus. Tika secināts, ka radikalizācijas preventīva novēršana ir gan lētāka, gan efektīvāka nekā cīņa ar sekām, tāpēc svarīgi novērst cēloņus, lielu uzmanību pievēršot kvalitatīvas izglītības nodrošināšanai, sieviešu vienlīdzības veicināšanai un darbam ar žurnālistiem un sabiedrības viedokļu līderiem harmoniskas vides veidošanā. Tāpat eksperti bija vienisprātis, ka nepieciešams uzlabot sadarbību starp pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, valstisko sektoru un starptautiskajām organizācijām gan reģionālā, gan starptautiskā līmenī, kā arī vēl aktīvāk jāpiesaista finansējums starptautisku projektu īstenošanā.

Latvijas pieredzē par sadarbības projektiem ar Uzbekistānas un Tadžikistānas institūcijām un šo valstu nevalstiskajām organizācijām dalījās nevalstiskās organizācijas “Centrs MARTA” vadītāja Iluta Lāce. Savukārt Starptautiskās Krīzes grupas (International Crisis Group) Centrālāzijas reģiona analītiķe Alīna Dalbajeva (Alina Dalbaeva) un ANO Attīstības programmas (UNDP) reģionālā pārstāve Kirgizstānā Erkina Urazbajeva (Erkina Urazbaeva) iezīmēja īpatnības, ar kādām saskaras neaizsargātās sabiedrības grupas reģionā, īpaši sievietes un jaunieši, un sniedza ieskatu abu organizāciju darbā, veicinot šo grupu sekmīgāku iekļaušanos sabiedrībā.

Līdzās NVO pārstāvjiem un cilvēktiesību aktīvistiem diskusijā piedalījās arī EDSO institūciju eksperti un dalībvalstu oficiālās delegācijas.

Diskusiju vadīja Latvijas izglītības politikas eksperte Marija Golubeva.

Pasākums Varšavā tika rīkots kā viens no Latvijas valsts simtgades publiskās diplomātijas programmas ārvalstīs pasākumiem.

Plašāka informācija par EDSO Humānās dimensijas īstenošanas sanāksmi pieejama: http://www.osce.org/odihr/hdim_2017

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

e Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā