Edgars Rinkēvičs ar ASV valsts sekretāra vietnieku pārrunā gatavošanos Varšavas NATO samitam

25.02.2016. 20:47

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs 25. februārī Vašingtonā tikās ar ASV valsts sekretāra vietnieku Entoniju Blinkenu (Antony J. Blinken), lai pārrunātu abu valstu divpusējās attiecības, tostarp sadarbību drošības politikas un ekonomiskās sadarbības jomā, gatavošanos Varšavas NATO samitam un Latvijas iestāšanās procesu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Abas amatpersonas arī pārrunāja aktuālos starptautiskās politikas dienaskārtības jautājumus – situāciju Austrumu partnerības valstīs un konflikta noregulējumu Sīrijā.

E. Rinkēvičs pauda pateicību ASV par līdz šim Latvijai sniegto atbalstu drošības spēju stiprināšanā un par ASV spēku ilgtermiņa klātbūtni rotācijas kārtībā, un regulārajām mācībām Baltijas reģionā. „Austrumu robežas, kas vienlaikus ir arī NATO un Eiropas Savienības ārējā robeža, drošības stiprināšana ir viena no Latvijas prioritātēm. Tādēļ pateicos ASV par palīdzību, sniedzot atbalstu robežas monitoringa un drošības uzlabošanā. Esam ieinteresēti arī turpmākā ciešā sadarbībā ar ASV, lai stiprinātu mūsu austrumu robežu,” sacīja ministrs.

Abas amatpersonas bija vienisprātis, ka gaidāmajā Varšavas NATO samitā aliansei ir jādod vienots un stingrs signāls par alianses spēju aizsargāt katru dalībvalsti atbilstoši 21. gadsimta apdraudējumiem. „Daudz labāk ir veikt preventīvus pasākumus, nekā cīnīties ar sekām. Tādēļ ASV karavīri Baltijas reģionā būs klātesoši tik ilgi, cik tas būs nepieciešams,” uzsvēra E. Blinkens.

Tāpat E. Blinkens pauda gandarījumu par Latvijas aizsardzības nozares finansējuma palielināšanu līdz 1,4% no iekšzemes kopprodukta šogad, ko līdz 2018. gadam plāno sasniegt 2% apmērā. „Tas ir labs piemērs un stimuls arī citām NATO dalībvalstīm, jo pret drošību ir jāizturas atbildīgi,” pauda E. Blinkens.

Runājot par Moldovu, Ukrainu, Gruziju un Baltkrieviju, abas amatpersonas bija vienisprātis, ka ir svarīgi padziļināt individuālu pieeju partnervalstīm, vienlaikus saglabājot vienotas sadarbības platformu.

„Latvijas iestāšanās sarunas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā ir sasniegušas noslēguma fāzi, un ceram šajā organizācijā iestāties vēl šogad. Pašlaik notiek aktīvs darbs kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos un valsts kapitālsabiedrību pārvaldības darba grupās,” uzsvēra E. Rinkēvičs.

Ministrs pauda viedokli, ka ģeopolitiskās situācijas kontekstā Latvijai ir svarīgs darbs pie enerģētiskās drošības diversifikācijas, tādēļ Latvija redz lielu potenciālu sadarbībai ar ASV.

E. Blinkens arī pauda gandarījumu, ka Latvijas parlaments 25. februārī galīgajā lasījumā pieņēma likumu par piecu nekustamo īpašumu nodošanu Latvijas ebreju kopienai.

Tikšanās laikā ASV valsts sekretāra vietnieks novēlēja ātrāku izveseļošanos Latvijas Valsts prezidentam.

 


Preses kontaktiem:
Komunikācijas grupa
Krišjāņa Valdemāra iela 3, Rīga, LV-1395
Tālrunis: (371) 67016 272;
Fakss: (371) 67828 121
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
Seko līdzi Ārlietu ministrijai: twtricon-facebookicon-draugiemicon-flickrytb

e Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā